Sig Sauer - MCX SPEAR-LT Multicam - 5.56 NATO
No Brace
- Item: PMCX-556N-11B-CWV1LT
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$2,999.99
Only 1 Left!
Description
The Sig Sauer MCX SPEAR-LT Multicam in 5.56 NATO is configured as an 11.5" barrel pistol topped off with a Sig QD Suppressor-Ready Flash Hider. The upper and lower receiver and handguard are finished with a highly durable custom Multicam pattern Cerakote by Blown Deadline. The safety selector and bolt catch release are ambidextrous. This model comes with a Savior Equipment Coyote Covert Rifle Case that has hideable backpack straps and external dimensions of 30” x 13” x 5”.
Notable Features Include:
- 11.5" barrel
- QD Suppressor-Ready Flash Hider
- Custom Multicam pattern Cerakote finish by Blown Deadline
- Ambidextrous safety selector and bolt catch release
What's In The Box?
- Sig Sauer MCX SPEAR-LT Multicam
- (2) 30 round Magpul magazines
- Savior Equipment Coyote Covert Rifle Case in Dark FDE
Specifications
| Color | Multicam |
|---|---|
| Barrel Length | 11.5" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 21.3" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | None |
| Weight | 5.5 lb |
Reviews
Write Your Own Review



