Sig Sauer - MXC SPEAR-LT IR - 300 BLK
Push-Button Hinge Brace
- Item: PMCX-300B-9B-IR
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$2,499.99
Out of Stock
Description
The Sig Sauer MXC SPEAR-LT IR 300 BLK in 300 BLK is configured as a 9 inch barrel pistol topped off with a Sig QD Suppressor-Ready Flash Hider. The FDE upper and lower receiver and handguard are finished with Cerakote Gen II IR Coating that delivers reduced visibility under night or thermal view. The safety selector and bolt catch release are ambidextrous. This model features the Sig Flatblace Match Trigger and an easily interchangeable barrel.
Notable Features Include:
- 9 inch barrel
- QD Suppressor-Ready Flash Hider
- FDE Cerakote Gen II IR Coating finish for reduced visibility under night or thermal view
- Ambidextrous safety selector and bolt catch release
- Sig Flatblace Match Trigger
- Easily interchangeable barrel
What's In The Box?
- Sig Sauer MXC SPEAR-LT IR 300 BLK pistol
- Magpul PMAG 30 AR 300 B (Gen M3)
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Barrel Length | 9" |
| Caliber/Gauge | .300 BLK |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 27.5 in / 19.30 in with stock folded |
| Barrel Twist Rate | 1:5" |
| Stock | Sig Pivoting Contour Brace |
| Weight | 5.6 lb |
Reviews
Write Your Own Review



