Sig Sauer - P211-GTO
- Item: 211F-9-GTO
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
- We are expecting to receive more P211's in the future -
Reserve your spot on the backorder list to be first in line for product arrival notification and first shot at purchasing.
Call us at (985) 269-7799 to put your name on the list.
The Sig Sauer P211-GTO is a double stack hammer fired pistol designed for speed and precision in the modern era. The cutting edge Mach3D compensator is integrated seamlessly with the 4.4" bull barrel. The new straight pull trigger delivers a smooth, clean pull at 3.5-4lb. The steel frame is equipped with a 3-slot accessory rail compatible with picatinny rail mounted accessories. The P211 is designed to utilize P320 magazines and comes with (2) included 21 round magazines and (1) 23 round magazine.
Notable Features Include:
- Modern double stack hammer fired pistol
- Integral Mach3D compensator
- 4.4" bull barrel
- 3.5-4lb straight pull trigger
- Steel frame is equipped with a 3-slot accessory rail
- Uses P320 magazines
What's In The Box?
- Sig Sauer P211-GTO pistol
- Hard pistol case
- (2) 21 round magazines
- (1) 23 round magazine
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.4" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 21 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Fiber Optic Front / Black Fixed Rear |
| Firearm Overall Length | 8.5" |
| Weight | 45.9 oz |
| Width | 1.48" |



