Sig Sauer - P220 Legion
Optic Ready - 10mm Auto, DA/SA
- Item: 220R5-10-LEGION-R2
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,599.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer P220 Legion (220R5-10-LEGION-R2) is an enhanced version of the gun that started it all for modern day SIG. Finished in a proprietary Legion gray coating and featuring custom G-10 grips with a Legion medallion, the P220 Legion is improved in nearly every way. The stainless-steel slide sports SIG SAUER Electro-Optics X-RAY high visibility day/night sights as well as front cocking serrations that provide greater purchase for cycling the action, clearing the firearm or conducting press checks.
Notable Features Include:
- 10mm Auto
- X-RAY3 Day/Night Sights
- Optic Ready
- Legion Gray Coating
- Custom G10 Grips
- Front Cocking Serrations
- Master Shop Flat Trigger
- Double Action/Single Action
- 8+1 Capacity
What's In The Box?
- Sig Sauer P220 Legion
- (3) 8 round magazines
P220 LEGION 10MM SAO
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 10mm Auto |
| Barrel Length | 5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | Yes |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.8" |
| Weight | 44 oz |
Reviews
Write Your Own Review



