Sig Sauer - P220 Legion
Optic Ready - 45 ACP, DA/SA
- Item: 220R-45-LEGION-R2
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,399.99
Out of Stock
Description
Sig Sauer P220 Legion 45 ACP is an enhanced version of the gun that started it all for modern day SIG. Finished in a proprietary Legion gray coating and featuring custom G-10 grips with a Legion medallion, the P220 Legion is improved in nearly every way. The stainless-steel slide sports SIG SAUER Electro-Optics X-RAY high visibility day/night sights as well as front cocking serrations that provide greater purchase for cycling the action, clearing the firearm or conducting press checks.
Notable Features Include:
- 45 ACP
- X-RAY3 Day/Night Sights
- Optic Ready
- Legion Gray Coating
- Custom G10 Grips
- Front Cocking Serrations
- P-SAIT Trigger
- Double Action / Single Action
- 8+1 Capacity
What's In The Box?
- Sig Sauer P220 Legion
- (3) 8 round magazines
P220 LEGION 10MM SAO
Specifications
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 4.4" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | XRAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 7.7" |
| Weight | 30.4 oz |
| Width | 1.3" |
Reviews
Write Your Own Review



