Sig Sauer - P320 AXG PRO
- Item: 320AXGF-9-BXR3PROR2
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Due to safety concerns, it is recommended to NOT carry the pistol with a round loaded into the chamber, as noted on page 5 of the P320 owner's manual.
"THE MOST EFFECTIVE SAFETY IS TO
CARRY YOUR PISTOL WITHOUT A ROUND IN THE CHAMBER,
AND TO LOAD A ROUND IN THE CHAMBER ONLY WHEN READY TO FIRE."
Sig Sauer P320 AXG PRO (320AXGF-9-BXR3-PRO-R2) is the first full-sized pistol in the all-metal AXG family of P320 pistols. The signature look of the Pro-Cut Nitron slide matches seamlessly with the black anodized metal AXG Grip module. The modern features and modularity of the P320 platform combined with the performance and feel of a metal frame offers a truly special shooting experience. The black anodized AXG grip is complimented by Hogue G10 grip panels/rear insert and a detachable magwell for improved reloads. The flat XSeries trigger ensures a clean break at 90 degrees for improved accuracy and trigger reset. The optic-ready Pro-cut slide is fitted with XRay3 day/night sights and compatible with Romeo1PRO, ROMEO2 and Deltapoint PRO optics for a direct-to-slide fit without the need for adaptor plates. Each pistol comes standard with (2) 17rd steel mags fitted with Henning Group aluminum basepads. (Optics NOT included)
Notable Features Include:
- Sig Sauer P320 AXG PRO
- (2) 17rd Steel Mag
- X-RAY3 Day/Night Sights
- Full-Size XSeries
- 4.7" Barrel Length
- Carry AXG Grip
- Nitron Slide Finish
What's in the Box?
- Sig Sauer P320 AXG PRO pistol
- (2) 17 round magazines
- Hard pistol case
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.7" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | X-RAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.2" |
| Weight | 35.4oz |
| Width | 1.6" |



