Sig Sauer - P320 Full
Optic Ready - 9mm
- Item: 320F-9-BSSP
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$579.99
Out of Stock
Description
Due to safety concerns, it is recommended to NOT carry the pistol with a round loaded into the chamber. This safety precaution is noted on page 5 of the P320 owner's manual.
"THE MOST EFFECTIVE SAFETY IS TO
CARRY YOUR PISTOL WITHOUT A ROUND IN THE CHAMBER,
AND TO LOAD A ROUND IN THE CHAMBER ONLY WHEN READY TO FIRE."
The Sig Sauer P320 Full is an optic ready, full size pistol in 9mm. It has a 4.7" barrel and full length accessory rail. The included (2) 17 round magazines will help keep you on target longer.
Notable Features Include:
- Optic ready
- 4.7" barrel
- Full length accessory rail
What's In The Box?
- Sig Sauer P320 Full
- (2) 17 round magazines
- Hard pistol case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.7" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | SIGLITE Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8" |
| Weight | 28.3 oz with magazine |
| Width | 1.25" |
Reviews
Write Your Own Review



