Sig Sauer - P320 M17
- Item: 320F-9-M17-MS
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Due to safety concerns, it is recommended to NOT carry the pistol with a round loaded into the chamber. This safety precaution is noted on page 5 of the P320 owner's manual.
"THE MOST EFFECTIVE SAFETY IS TO
CARRY YOUR PISTOL WITHOUT A ROUND IN THE CHAMBER,
AND TO LOAD A ROUND IN THE CHAMBER ONLY WHEN READY TO FIRE."
Sig Sauer P320 M17 (320F-9-M17-MS) is a 9mm, striker-fired pistol, and comes with two 17-round magazines. The pistol features a coyote-tan PVD coated stainless steel slide with the same optic cut as specified by the MHS contract. The M17 is equipped with a SIGLITE front night sight and removable Night Sight rear plate. The M17comes with a coyote-tan carry-length grip module.
Notable Features Include:
- 4.7" barrel
- Carry length Coyote grip
- Full length slide
- SIGLITE front sight, Night sight rear plate
- Optics ready Coyote PVD slide
- Coyote PVD controls matching the original MHS contract submission
- 1913 Picatinny accessory rail
- Serialized trigger pack is considered the firearm making the platform completely modular
- External Manual Thumb safety
What's In The Box?
- Sig Sauer P320 M17
- (2) 17rd steel magazine
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4.7" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 17 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Siglite Front, Night Sight Rear Plate |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.0" |
| Weight | 29.60 oz |
| Width | 1.6" |



