Sig Sauer - P365 9mm MS TACPAC
Manual Safety, 12RD, Optic Ready
- Item: 365-9-BXR3P-MSTACPAC
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$575.99
Out of Stock
Description
The Sig Sauer P365 TACPAC has everything you need to get started with concealed-carry: the pistol, 3 magazines, and a holster. The P365 is designed to be top of the class in sub-compact pistols and defined the new class of micro-compact pistols with a slimmer profile and lighter weight. It's chambered in 9mm and can use +P ammo. The pistol is optic ready and comes with (3) 12rd magazines. The XRay3 Day/Night sights allow seamless use in daylight through low light and night conditions. This model features a manual safety that prevents the gun from firing when the trigger is pressed while the manual safety is engaged.
Notable Features Include:
- Micro-compact designed for concealed-carry
- 9mm with (3) 12rd magazines
- Optic ready
- XRay3 Day/Night sights
- Manual safety
What's In The Box?
- P365 9mm with manual safety
- (3) 12rd magazines
- Holster
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 12 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | XRAY3 Day/Night Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 5.8" |
| Weight | 17.8 oz. (w/ Empty Mag) |
| Width | 1.0" |
Reviews
Write Your Own Review




