Sig Sauer - P365-AXG LEGION
- Item: 365AXGCA-9-LEGION
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,299.99
Out of Stock
Description
The Sig Sauer P365-AXG LEGION is the first P365 LEGION pistol and is ideal for concealed carry. This model features an extended magwell and the metal AXG Grip Module sporting Custom G10 Grips and Legion Cerakote Gray Finish. The XRay3 Day/Night sights allow seamless use in daylight through low light and night conditions. The slide is optic ready, and there is a recoil mitigation feature resulting from two integrated ports. Enjoy the quality, innovation, and performance you expect from the LEGION line.
Notable Features Include:
- Metal extended magwell with Custom G10 Grips
- Legion Cerakote Gray Finish
- XRay3 Day/Night sights
- Optic ready slide with two integrated ports for recoil mitigation
What's In The Box?
- Sig Sauer P365-AXG LEGION
- (3) 17rd magazines
Specifications
| Color | Gray |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 17 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | XRAY3 Day / Night |
| Firearm Overall Length | 6.6" |
| Width | 1.4" |
Reviews
Write Your Own Review



