Sig Sauer ROMEO 4S 1x20 Red Dot Sight
Ballistic Circle Dot Reticle
- Item: SOR43021
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$439.99
Out of Stock
Specifications
| Battery Type | CR2032 - Solar Cell |
|---|---|
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Exit Pupil | N/A |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Exterior Finish | Graphite |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 3.4 oz |
| Length | 3.3" |
| Magnification Type | 1X |
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Size | 20mm |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Turret Type | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



