Sig Sauer TANGO6 5-30x56
- Item: SOT65114
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer TANGO6 5-30x56 FFP SOT65114 riflescope is the ideal solution for precision shooting, tactical engagements, and long-range hunting. Offered in multiple first (FFP) illuminated reticle options. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance. The TANGO6 is complete with low-light performance, innovative LockDown Zero System turrets with zero stop and reset, and an intuitive rotation counter for extreme long-range shooting. Includes one FREE SBT (SIG Ballistic Turret) custom lasered elevation dial calibrated to your unique ballistics and environmental conditions. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
Notable Features Include:
- HDX optics extra-low dispersion glass (LD) combined with high transmittance glass (HT) provide industry-leading light transmission and optical clarity for any situation
- LevelPlex Digital Anti-Cant System utilizes an integrated digital level with user-selectable reticle cant detection at +/-0.5° or +/-1.0° sensitivity.
- MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up when it senses motion and powers down when it does not. Provides for optimum operational safety and enhanced battery life
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance
- T120 Tactical Turrets with 120 clicks per rotation (12 MRAD or 30 MOA)
- LockDown Zero System on the TANGO6 features a resettable zero, zero-stop and is lockable at any location
- DEV-L-MRAD Illuminated Reticle
What's In The Box?
- Sig Sauer TANGO6 5-30x56 FFP
| Magnification Type | 5X - 30X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 8.8mm to 1.9mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 18.9 ft - 3.3 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 41.6 oz |
| Length | 14.4" |
| Battery Life | N/A |
| Max Elevation Adjustment | 23.2 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 23.2 MRAD |
| Warranty | 5 Year |



