Smith & Wesson - 686 Distinguished Combat
.357 Magnum - L-FRAME
- Item: 164224
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$979.00
Out of Stock
Description
Smith & Wesson L-Frame Model 686 revolver 164224 is a true workhorse for both duty and sporting use. With a major effect on both law enforcement and sporting markets the 686 has become one of the most popular revolvers ever made. This revolver comes equipped with an internal lock safety, synthetic grips, stainless steel barrel, cylinder, and frame. This model has a 6" barrel.
Notable Features Include:
- Caliber 357 Magnum, 38 S&W SPECIAL
- Capacity 6
- Front Sight Red Ramp
- Rear Sight Adjustable White Outline
- Barrel Length 6"
What's In The Box?
- Smith & Wesson Model 686 revolver
Specifications
| Color | Stainless |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .357 Mag |
| Barrel Length | 6" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 6 RDS |
| Trigger | Double Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | Red Ramp Front and Adjustable White Outline Rear Sights |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 11.90" |
| Weight | 44 oz |
Reviews
Write Your Own Review



