Smith & Wesson - M&P45 Shield M2.0
.45 ACP - No Thumb Safety
- Item: 11531
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$489.99
Out of Stock
Description
Smith & Wesson M&P45 Shield M2.0 pistol 11531, has a reinforced polymer chassis, superior ergonomics, ambidextrous controls, and proven safety features. In designing the M&P, Smith & Wesson considered the needs of military and law enforcement from every conceivable angle, so the M&P is the standard in reliability when your job is to serve and protect and your life is on the line. The M&P Shield is slim, lightweight, and easy to conceal. This model features two magazines, white-dot sights, and no manual safety.
Notable Features Include:
- New aggressive grip texture for M&P 45 SHIELD
- Front cocking serrations
- Incorporates the design features of the M&P Shield line of firearms
- Extremely thin and lightweight - can be comfortably carried all day
- 18-degree grip angle for natural point of aim
- Striker-fired for short consistent trigger pull, every time
- Backed by Smith & Wesson’s Lifetime Service Policy
- Armornite Durable Corrosion Resistant Finish
What's In The Box?
- Smith & Wesson M&P45 Shield M2.0 pistol
- (1) 6 rd & (1) 7 rd magazine
- Cable lock
- Owners Manual
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Barrel Length | 3.1" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 6 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3 Dot White |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.45" |
| Weight | 21.5 oz |
Reviews
Write Your Own Review



