Smith & Wesson - M&P Shield EZ M2.0
9mm - No Thumb Safety
- Item: 12437
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$499.99
Out of Stock
Description
Smith & Wesson M&P SHIELD EZ M2.0 12437, built for personal and home protection, the new M&P9 Shield EZ pistol is the latest addition to the M&P M2.0™ family and features an 8+1 round capacity and a 3.675” barrel. The M&P9 Shield EZ pistol ships with two 8 round magazines that feature a load assist tab for quick, easy loading, as well as a picatinny-style equipment rail to accommodate accessories. The pistol also features an optimal M&P pistol 18-degree grip angle for a natural point of aim, white-dot front and adjustable white-dot rear sights, and a light, crisp trigger.
Notable Features Include:
- Easy to rack slide
- Crisp, light trigger with tactile and audible reset
- Includes 2 easy-to-load magazines
- Grip safety
- Windage adjustable, White Dot Rear Sight
- Disassembles without pulling trigger
- Grip texture optimized to size and recoil
- No thumb safety (NTS)
- Tactile Loaded Chamber Indicator (TLCI)
- Picatinny-Style Rail
- Perfect size for nightstand, carry or a day at the range
- Reversible magazine release
- Optimal 18º grip angle for natural point of aim
- Armornite – Durable, Corrosion Resistant Finish
- 8+1 Capacity
What's In The Box?
- Smith & Wesson M&P SHIELD EZ M2.0
- Cable lock
- Owners Manual
- (2) 8 round magazine
Smith & Wesson® M&P®9 SHIELD™ EZ® M2.0™ Julie Golob
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.68" |
| Size | Compact |
| Capacity | 8 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3-Dot Sights |
| Sights | Fixed Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.8" |
| Weight | 23 oz |
Reviews
Write Your Own Review



