Smith & Wesson - M&P15 Sport II - 5.56NATO
- Item: 10202
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
Out of stock
$833.99
Out of Stock
Description
Smith & Wesson M&P15 Sport II Rifle (10202) is the ideal modern sporting rifle. It is versatile, reliable, and built to perform multiple uses under various conditions. It is also lightweight and rugged which embodies the best combination of function and form. The M&P 15 Sport II model offers enhanced upgrades to the original, M&P15 Sport rifle. Features included a forward bolt assist and dust cover, forged 7075 T6 aluminum upper and lower, 6-position collapsible stock, an Armornite barrel finish, and a Magpul MBUS rear sight. Includes 30rd magazine.
Notable Features Include:
- 16" Melonited 4140 Chrome Moly steel barrel
- Magpul MBUS rear flip up sight
- Fixed front sight post
- Mil-spec trigger
- Forged integral trigger guard
- Forward assist & dust cover
- Chrome firing pin
- 6 position stock
- Chrome lined gas key and colt carrier
What's In The Box?
- Smith & Wesson M&P15 Sport II Rifle
- (1) 30 rd Magpul Pmag
- Folding Magpul (MBUS) Rear Sight
- Adj. A2 Post Front Sight
Specifications
| Platform | AR-15 |
|---|---|
| Trigger | Mil-Spec |
| Operating System | Gas Piston |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 32" - 35" |
| Barrel Twist Rate | 1:9" |
| Stock | 6-Position Collapsible Stock |
| Weight | 6.45 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



