Smith & Wesson - Response - 9mm
16.5" Barrel
- Item: 13797
- Brand: Smith & Wesson
- Condition: New
In stock
Special Price
$745.00
Regular Price
$799.00
Only 1 Left!
Description
The Smith & Wesson Response in 9 mm is an AR-style carbine featuring S&W's FLEXMAG System allowing you to utilize 9mm pistol magazines from S&W and other manufacturers. The FLEXMAG magazine well adapter pre-installed accepts M&P double stack 9mm magazines, and the other included adapter accepts Glock G117/G19 magazines. The muzzle of the 16.5" barrel is threaded and comes with a thread protector. Enjoy the familiar modern shooting rifle controls you are used to with the ready customization of interchangeable palmswell grip inserts and the M-LOK- and picatinny-compatible handguard.
Notable Features Include:
- AR-style Carbine with S&W's FLEXMAG System
- (2) FLEXMAG magazine well adapters: (1) pre-installed accepts M&P Double stack mags; (1) accepts G17/G19 mags
- 16.5" threaded barrel with thread protector
- Familiar MSR controls
- M-LOK and Picatinny Handguard
What's In The Box?
- Smith & Wesson Response
- (2) 23 round magazines
- (4) interchangeable palmswell grip inserts: Small (S), Medium (M), Medium-Large (ML), and Large (L)
- (6) Magpul M-LOK Rail Covers Type 2
Specifications
| Handguard | M-LOK slots with Picatinny top rail |
|---|---|
| Color | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 23 + 1 |
| Firearm Overall Length | 32.10"- 35.40" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Weight | 94.4 oz |
Reviews
Write Your Own Review



