SOLGW 14.5" .223Wylde PRECISION SPR Barrel
Mid Gas, (34.8oz), 1:7, 416SS, P3 Rifling, 5/8x24 Threads, Black Finish
- Item: 14.5PRECISION-SPR-22
- Brand: Sons of Liberty Gun Works
- Condition: New
In stock
$399.00
5 In Stock
Description
The SOLGW 14.5" .223Wylde PRECISION SPR Barrel is optimized for accuracy with a mid gas length (34.8oz). The barrel is made of 416R stainless steel with a black oxide coating. The rifling is a polygonal 3 groove with a 1:7 twist bore. The SPR contour and 5/8×24 threads are built for accuracy. This barrel comes with a lifetime warranty and is ideal for systems shooting .223 and 5.56 where improved accuracy is desired.
Notable Features Include:
- 416 Stainless Steel
- SPR Profile
- 3 Groove Polygonal Rifling with 1:7 Twist
- 5/8×24 Threaded Muzzle
- .750" Gas Block Journal
- Black Oxide Finish
What's In The Box?
- SOLGW 14.5" .223Wylde PRECISION SPR Barrel 14.5PRECISION-SPR-223
Specifications
| Weight | 32 oz |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Black |
| Platform | AR-15 |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Operating System | Mid-Length |
| Barrel Length | 14.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
Reviews
Write Your Own Review



