  • Item: M4-SIMPLEJACK-13.7
  • Brand: Sons of Liberty Gun Works
  • Condition: New
Out of stock
Out of Stock
Notify me when this product is in stock
Description
Upper Features Include:
  • 13.7″ Government contour
  • 5.56 NATO Chamber
  • 4150 CrMoV (Chrome Moly Vanadium per MIL-B-11595E)
  • 1:7 Twist Rate
  • 1/2×28 Threaded Muzzle
  • .750″ Gas Block Journal w/Appropriately sized gas port
  • Chrome Plated Stripes BCG
  • QPQ coated M4 Feed Ramp Barrel Extension
  • Sons of Liberty “F” marked Front Sight Block
  • Mid Length Melonited Stainless Steel Gas Block
  • Magpul SL Mid-length Hand guard
  • Pinned 9 Port NOX 5.56 Muzzle Device Keymount
Lower Receiver Features Include:
  • Forged 7075-T6 Aluminum with Type II Hardcoat and Bright Dip
  • Machine finished to improve tolerances
  • Matte black hard-coat anodized finish
  • Compatible with Mil-Spec parts and receivers
  • SOLGW M4 Stripes Lower Receiver
  • HRF Concepts Enhanced Magwell
  • Larue Tactical MBT-2S Flat Trigger
Buffer Features Include:
  • Mil-Spec Buffer System
  • 6 Position Mil-Spec Receiver Extension Tube made from 7075-T6 Aluminum
  • H Buffer
  • Sprinco Blue Spring
  • Mil-Spec Receiver End Plate with staked Castle Nut
Additional Features Include:
  • B5 Systems Aluminum Trigger Guard
  • B5 Systems Grip
  • B5 Systems Bravo Stock
What's In The Box?
  • SOLGW M4 Simple Jack 13.7 Rifle
  • Tactical Soft Case
  • (3) SOLGW 30rd Mags
SOLGW Simple Jack
Specifications
Specifications
Color Black
Barrel Length 13.7
Caliber/Gauge 5.56 NATO (.223)
Capacity 30 + 1
Barrel Twist Rate 1:7"
Stock B5 Systems Bravo Stock
Downloads
Reviews
Write Your Own Review
You're reviewing:SOLGW SIMPLE JACK 13.7" Rifle