Springfield Armory Echelon 4.5F Threaded Pistol
- Item: ECT9459B-3D
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
The Springfield Armory Echelon 4.5F Treaded Pistol is a 9mm full size pistol with a 5.28" barrel length. Mount the suppressor of your choice to the 1/2x28 threaded barrel. The Echelon 4.5 is built for harsh environments and offers modular features. The revolutionary Variable Interface System uses a set of movable pins yielding direct mount compatability with over 30 different optics. Experience sight performance in low-light situations with the Tritium 3-dot sight configuration. The Central Operating Group is entirely self-contained and serialized allowing easy installation into a new grip module in seconds. The Echelon 4.5F is a highly adaptable striker-fired duty pistol that stands up to tough conditions.
Notable Features Include:
- 5.28" barrel & 9mm Chamber
- 1/2x28 Threaded Barrel
- Variable Interface System is compatible with over 30 optics
- Tritium 3-Dot Sights
- Central Operating Group is self-contained and serialized
- Ambidextrous Mag Release
What's In The Box?
- Springfield Armory Echelon 4.5F Pistol
- Double-zipper Case
- (1) 17-Round Magazine and (1) 20-Round Magazine
| Warranty | Springfield Armory Lifetime Warranty for Original Purchaser |
|---|---|
| Color | Black |
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 5.28 in |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 20 + 1 |
| Trigger | Striker Fired |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Tritium 3-Dot Sights |
| Sights | Night Sight |
| Firearm Overall Length | 8.8 in |
| Weight | 24.5 oz w/ Flush Mag, 24.9 oz w/ Extended Mag |
| Width | 1.2 in |



