Springfield Armory - Hellcat Micro-Compact OSP FDE Gear Up Package
9mm - 5 Magazines Included
- Item: HC9319FOSPGU23
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
In stock
$629.99
Only 1 Left!
Description
The Springfield Armory Hellcat Micro-Compact OSP FDE Gear Up Package contains the 9mm Springfield Armory Hellcat Micro-Compact OSP pistol in FDE, 5 magazines, a Hellcat mag loader, a soft zipper pistol case, and a canvas range bag to carry it all. The Hellcat Micro-Compact is designed for concealed carry with a 3" barrel. This OSP version is optics ready, allowing you to install a micro red dot sight into the pre-cut slide.
Notable Features Include:
- 5 magazines, mag loader, and range bag included
- 3" barrel concealed carry pistol
- Optics ready slide cut
What's In The Box?
- Springfield Armory Hellcat Micro-Compact OSP FDE pistol
- (1) black 11 round magazine, (2) FDE 13 round magazines, (2) FDE 15 round magazines
- Hellcat mag loader
- Soft zipper pistol case
- Canvas range bag
Specifications
| Color | FDE |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3" |
| Size | Micro-Compact |
| Capacity | 15 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear |
| Firearm Overall Length | 6" |
| Weight | 17.9 oz w/ Flush Mag |
Reviews
Write Your Own Review



