Springfield Armory Hellcat Pro OSP
9mm, Optic Ready
- Item: HCP9379BOSP
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$649.99
Out of Stock
Description
Springfield Armory Hellcat Pro OSP pistol is a great 9mm concealed carry piece. Enjoy improved ballistics and downrange performance with a 3.7" barrel that is hammer forged for strength and durability. The 15 round flush magazine gives you a 4.8" height option, while the 17 round extended magazine brings the height to only 5.3", offering high capacity in a small frame. You can customize this handgun with the accessories of your choice with the help of the bottom picatinny rail and optics ready Springfield Micro footprint cut-out. A reversible magazine release allows for further personalization.
Notable Features Include:
- 3.7" Hammer Forged Barrel
- 4.8" Height with 15-rd flush mag; 5.3" height with 17-rd extended mag
- Bottom picatinny rail for accessory attachment
- Optics ready cut-out, Springfield Micro footprint
- Reversible magazine release
What's In The Box?
- Springfield Armory Hellcat Pro OSP
- Soft double-zipper case
- Magazine loader
- (1) 15 round flush magazine and (1) 17 round extended magazine
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Barrel Length | 3.7" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 17 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear |
| Firearm Overall Length | 6.6" |
Reviews
Write Your Own Review



