Springfield Armory - Kuna with Pistol Brace
9mm - Strike Industries FSA Pistol Brace
- Item: KN9069B-FSA
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$1,149.00
Out of Stock
Description
The Springfield Armory Kuna with Pistol Brace is a pistol caliber carbine in 9mm. The 6 inch barrel is cold hammer forged with a Melonite finish, 1:10 twist rate, 1/2"x28 threads and an included muzzle brake. The roller-delay operating system delivers reduced felt recoil and exceptional shooting stability in this portable 24.5" overall length package (15.5" with brace folded). The hybrid flip-up sights and ambidextrous safety, magazine and slide release give you excellent versatility while the 30 round translucent magazines with metal feed lips keep you on target longer.
Notable Features Include:
- 9mm pistol caliber carbine
- 6" cold hammer forged barrel with Melonite finish, 1:10 twist rate, 1/2"x28 threads and an included muzzle brake
- Roller-delay operating system for reduced felt recoil and exceptional shooting stability
- Portable 24.5" overall length with brace extended, 15.5" with brace folded
- Hybrid flip-up sights
- Ambidextrous safety, magazine and slide release
- (2) 30 round magazines with metal feed lips
What's In The Box?
- Springfield Armory Kuna with Pistol Brace pistol
- (2) 30 round magazines
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 6" |
| Caliber/Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 15.5" - 24.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Strike Industries FSA side-folding brace |
| Weight | 5 lb 5 oz |
Reviews
Write Your Own Review



