Springfield Armory - SAINT Victor
16" - 5.56 NATO
- Item: STV916556B-B5
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
In stock
$1,069.00
Only 1 Left!
Description
The Springfield Armory SAINT Vincent is a 5.56 NATO AR-15 rifle that supports modern shooting styles. There's plenty of room for M-LOK accessories on the 15" aluminum rail. This rifle is range ready out of the box with flip-up sights. From the Springfield Armory muzzle brake, to the flat faced trigger, and B5 Systems pistol grip and SOPMOD stock, the SAINT Vincent is a modern AR-15 ready for action.
Notable Features Include:
- 5.56 NATO AR-15
- 15" M-LOK aluminum rail
- Flip-up sights included
- Springfield Armory muzzle break
- Flat face trigger
- B5 Systems pistol grip and SOPMOD stock
What's In The Box?
- Springfield Armory SAINT Vincent
- (1) 30 round magazine, Magpul PMAG 30
- Soft zipper case, Springfield Armory
Specifications
| Manufacturer Process | Forged |
|---|---|
| Platform | AR-15 |
| Handguard | 15" Aluminum Free Float M-Lok |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | B5 Systems Type 23 P-Grip |
| Color | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 33.25" - 36.75" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | B5 Systems Enhanced SOPMOD |
| Weight | 6 lb 12 oz |
Reviews
Write Your Own Review



