Springfield Armory - XD-M Elite OSP
9mm - Optics Ready
- Item: XDME94510BHCOSP
- Brand: Springfield Armory
- Condition: New
Out of stock
$589.00
Out of Stock
Description
The Springfield Armory XD-M Elite OSP is a full size pistol chambered in 10 mm with a 4.5" barrel. The META (Match Enhanced Trigger Assembly) system sports a flat face trigger with integral overtravel stop. The XD-M Elite is an optics ready polymer frame pistol that brings you the power of 10 mm.
Notable Features Include:
- 10 mm Chamber
- 4.5" Barrel
- META (Match Enhanced Trigger Assembly) system with flat face trigger and integral overtravel stop
- Optics ready
What's In The Box?
- Springfield Armory XD-M Elite OSP
- (2) 16 round magazines
- 3 interchangeable back straps
- (2) magazine baseplates for 15 round magazine conversion
- Soft zipper pistol case
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | 10mm Auto |
| Barrel Length | 4.5" |
| Size | Full-Size/Duty |
| Capacity | 16 + 1 |
| Optic Ready | Yes |
| Firearm Sight | Fiber Optic Front, Tactical Rack U-Dot Rear |
| Sights | Fiber Optics Sight |
| Firearm Overall Length | 7.6" |
| Weight | 31 oz |
| Width | 1.2" |
Reviews
Write Your Own Review



