Steiner H6Xi 5-30x50
Illuminated FFP STR-MIL - 30mm Tube
- Item: 8787
- Brand: Steiner
- Condition: New
In stock
$1,599.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 5X - 30X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.15mm-2.3mm |
| Eye Relief | 3.85 - 3.52" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 25ft - 4.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 28.1 oz |
| Length | 15.4" |
Reviews
Write Your Own Review



