Steiner Predator 8 2-16x42 BT
- Item: 3002
- Brand: Steiner
- Condition: New
Introducing the Steiner Predator 8 2-16x42 riflescope 3002, the epitome of versatility and precision in hunting optics. Equipped with a powerful 8x system, it ensures readiness for hunting any species in any terrain worldwide. With an integrated customizable ballistic turret and audible/tactile mechanics, shooters can reliably dial for bullet drop with ease and precision. Featuring a wide field of view and high-contrast lens coatings, the Predator 8 delivers fast, brilliant, and crisp images with outstanding detail recognition. Illuminated reticle options with 11 brightness settings ensure accuracy even in low-light conditions. Compact and lightweight, the Predator 8 2-16x42 boasts a SFP focal plane E3 Ballistic reticle, offering cascading subtensions and windage dots for precise holdovers. Engineered for perfection, the Predator 8 ensures perfectly repeatable and precise reticle adjustment, enhancing shooting accuracy. With audible and tactile illumination, side, and elevation adjustment knobs, shooters can confidently fine-tune their optics for every shot. Experience the pinnacle of hunting optics with the Steiner Predator 8 2-16x42 riflescope.
Notable Features Include:
- Illuminated SFP E3 Reticle
- Integrated customizable ballistic turret
- Extra-wide field of view
- 11 brightness settings
- Zero mode
- 30mm Tube
What's In The Box?
- Steiner Predator 8 2-16x42 3002
| Magnification Type | 2X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 16X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 8.5mm - 2.7mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 7.7ft - 62.07ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 23.4 oz |
| Length | 13.5" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |
| Warranty | Steiner Heritage Warranty |



