Swarovski 8x25 dG
Bluetooth Digital Guide Monocular
- Item: 36000
- Brand: Swarovski
- Condition: New
In stock
$1,689.00
3 In Stock
Description
Swarovski 8x25 dG 36000 is the first optical device to allow you to identify and record your sightings and showcase them with others. The full potential of the dG is unlocked when you link it to your smartphone via Bluetooth. The Swarovski 8x25 dG seamlessly integrates with the dG Mammals and Merlin Bird ID app to allow you to identify up to 4,500 bird species. With the built-in 13MP camera, capture or record moments that you can share.
Specifications
| Exit Pupil | 3.1mm |
|---|---|
| Exterior Finish | Green |
| Eye Relief | 17mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 357 ft |
| Weight | 19.4 oz |
| Length | 5.75" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 25mm |
| Twilight Factor | 14.2 |
| Width | 4.4" |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories






