Swarovski dS 4-24x50 P Digital Scope
- Item: 71004
- Brand: Swarovski
- Condition: New
The Swarovski Optik dS 4-24x50 is an advanced smart riflescope designed to simplify long-range shooting and deliver confidence under pressure. Featuring a new 6x zoom optical system, it offers a wider field of view and increased detail across a highly versatile magnification range. At the push of a button, the dS measures distance, angle, temperature, and air pressure, then automatically displays the correct aiming point directly in the reticle based on your personalized ballistic profile. Fully customizable through the Swarovski Hunting App, shooters can adjust reticle style, thickness, and information display to match their preferences. Built for real-world hunting scenarios, the dS reduces time to shot while improving accuracy across varying distances.
Swarovski dS 4-24x50 P Features
• 6 Fully customizable reticles
• Tracking Assistant
• Integrated Rangefinder
• Automatic Aiming Point Calculation
• 64 Brightness Levels
• Bluetooth Connect to iOS/Android App
In the Box
• Swarovski Optik dS P 4-24x50 71004
| Magnification Type | 4x - 24x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 25X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 9.5mm to 2.1mm |
| Eye Relief | 3.74" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26.7ft - 4.5ft |
| Tube Diameter | 40mm |
| Turret Type | Capped |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR123A |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 meters to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 38.0 oz |
| Length | 15.87" |





