Swarovski Z8i Gen II 1.7-13.3x42
- Item: 68718
- Brand: Swarovski
- Condition: New
The Gen 2 Swarovski Z8i 1.7-13.3x42 rifle scope features a sleek 30mm main tube for impressive 13.3x magnification. It includes a FLEXCHANGE switchable 4A-IF Reticle, the first of its kind that easily switches between dot mode and dot-and-circle mode, helping hunters focus on what matters most. SWAROLIGHT illumination offers compact controls and automatic shut-off to conserve battery. With waterproof and fog-proof technology, an illuminated 4A-IF Reticle, and a SWAROCLEAN coating that makes it easy to wash away water droplets, dirt, and bug spray, you can expect a bright, crisp image in any conditions. For additional customization, Swarovski offers an optional BTF (Ballistic Turret Flex) designed exclusively for Swarovski Z8i rifle scopes, which can be used on the elevation turret for three elevation adjustment methods or on the windage turret for easy adjustments. Crafted by Swarovski Optik to meet various hunting needs, the Swarovski Z8i Gen 2 1.7-13.3x42 combines a lightweight build with powerful performance, whether you're engaged in driven hunts, stalking, or mountain hunting. Its large 75.6 ft field of view and weight of only 21.9 oz make it an ideal choice in diverse conditions. The Swarovski Z8i 1.7-13.3x42 Gen II rifle scope is perfectly suited for versatile hunters.
Swarovski Z8i Gen II Features
• Illuminated BRX-I Reticle
• 30mm Tube
• Compatible with BTF (Ballistic Turret Flex)
• Parallax Adjustable
• 93% Light Transmission
In the Box
• Swarovski Z8i Gen II 1.7-13.3x42 68718
| Magnification Type | 1.7X - 13.3X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1.7X to 13.3X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Exit Pupil | 8.1 mm to 3.1 mm |
| Eye Relief | 3.74" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 75.6 ft - 9.3 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Click Value | 1.0 CM |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 21.9 oz |
| Length | 13.2" |
| Max Elevation Adjustment | 54 |
| Max Windage Adjustment | 54 |



