Swarovski Z8i Gen II 3.5-28x50
- Item: 68729
- Brand: Swarovski
- Condition: New
Swarovski Z8i Gen II 3.5-28x50 rifle scope utilizes a slim 30mm main tube for an impressive 28x magnification. With waterproof and fog proof technologies, an illuminated 4A-I Reticle, and a SWAROCLEAN coating to ensure that water droplets, dirt, and bug spray can be washed away with ease, you can expect a bright and crisp image no matter when you hunt. For even more customization, Swarovski offers an optional BTF (Ballistic Turret Flex) which works exclusively with Swarovski Z8i Rifle Scopes and can be used on the elevation turret for 3 methods of elevation or the windage turret for easy adjustment.Crafted by Swarovski Optik, the Z8i 3.5-28x50 rifle scope offers a high 28x magnification providing the details essential for precise long-range shooting. Therefore, this rifle scope delivers clear, sharp images even in challenging situations. This illuminated rifle scope is equipped with Swarovski’s highest imaginable glass quality allowing for impeccable clarity and 93% light transmission, providing you with a crisp, detailed view in poor light conditions and at twilight. Swarovski Z8i 3.5-28x50 4A-I is the perfect optic for the precise hunter.
Swarovski Z8i Gen II Features
• Illuminated 4A-I Reticle
• 30mm Tube
• Compatible with BTF (Ballistic Turret Flex)
• Parallax Adjustable
• 93% Light Transmission
In the Box
• Swarovski Z8i Gen II 3.5-28x50 68729
| Magnification Type | 3.5x - 28x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 28X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Exit Pupil | 8.1 mm to 1.8 mm |
| Eye Relief | 3.74" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.3 ft - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 meters to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 23.5 oz |
| Length | 15" |
| Max Elevation Adjustment | 72 |
| Max Windage Adjustment | 72 |



