Taurus - 605 Executive Grade 357 Magnum
3" - 5 Shot
- Item: 2-605EX39
- Brand: Taurus
- Condition: New
In stock
$757.99
Only 1 Left!
Description
The Taurus 605 Executive Grade in 357 Magnum / 38 Special is a 5 shot revolver that can accept +P loads and can use most common 5-shot revolver speed loaders. With the wood grip and polished frame, this gun is at home both as a BBQ gun and for concealed carry.
Notable Features Include:
- 357 Magnum / 38 Special and +P Loads
- Compatible with most common 5-shot revolver speed loaders
- Wood grip and polished frame
What's In The Box?
- Taurus 605 Executive Grade
- Hard pistol case
Specifications
| Caliber/Gauge | .357 Mag |
|---|---|
| Barrel Length | 3" |
| Capacity | 5 RDS |
| Trigger | Double Action/Single Action |
| Firearm Sight | Front Fixed Brass Insert / Fixed Rear |
| Firearm Overall Length | 7.5" |
| Weight | 23.52 oz unloaded |
| Width | 1.41" |
Reviews
Write Your Own Review



