Trijicon Accupoint 1-8x24 - TR35
- Item: TR35-C-200183
- Brand: Trijicon
- Condition: New
The Trijicon AccuPoint 1-8x24 Riflescope TR35-C-200183 combines fast, instinctive aiming with dependable precision across a wide range of shooting scenarios. Featuring Trijicon’s Hunter Holds reticle, this LPVO excels at rapid target acquisition at 1x while maintaining clarity and accuracy at higher magnifications. Dual illumination powered by fiber optics and tritium eliminates the need for batteries, ensuring constant visibility in changing light conditions. Built around a rugged 30mm tube with capped adjusters and a durable satin black finish, this scope is well-suited for hunting, duty use, and general-purpose carbines from Trijicon.
Trijicon AccuPoint Features
• Second Focal Plane BDC Hunter Holds Reticle
• Capped Turrets
• Tritium / Fiber Optic Illumination
• 30mm Tube Size
In the Box
• Trijicon Accupoint 1-8x24 - TR35 TR35-C-200183
• Set of Lenscaps
• Manual
• Lens Pen
• Warranty Card
| Magnification Type | 1x-8x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 9.2mm to 3.0mm |
| Eye Relief | 3.3" - 4.1" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Satin Black |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 19.4 oz |
| Length | 11.0" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
| Warranty | Tritium (15) years & Fiber optic (10) years |



