Trijicon Accupoint 2.5-10x56 - TR22G
Green Triangle Post Reticle - 30mm Tube
- Item: 200033
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$749.25
Regular Price
$999.00
Out of Stock
Specifications
| Magnification Type | 2.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.5X to 10X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 16.3mm to 5.6mm |
| Eye Relief | unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 7.18 ft - 1.94 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.7 oz |
| Length | 13.8" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



