Trijicon Accupoint 1-4x24 - TR24
Amber Triangle Post Reticle - 30mm Tube
- Item: 200052
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$824.25
Regular Price
$1,099.00
Out of Stock
Description
The Trijicon Accupoint 1-4x24 200052 is perfect for those big game hunts or close-range shots. Trijicon’s patented illuminated aiming point provides a vivid aiming point without the use of batteries. The Trijicon Accupoint 1-4x24 utilizes fiber optics and tritium as an illumination source.
Specifications
| Magnification Type | 1X - 4X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 4X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 17.5mm to 5.1mm |
| Eye Relief | unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 97.5 ft - 24.2 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 14.4 oz |
| Length | 10.3" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



