Trijicon Credo HX 4-16x50
- Item: CRHX1650-C-2900053
- Brand: Trijicon
- Condition: New
The Trijicon Credo HX 4-16x50 is purpose-built for hunters who demand reliability, clarity, and fast engagement across varying distances. Featuring a second focal plane design with an illuminated red/green PowerDot BDC Hunter reticle, this scope provides quick target acquisition and intuitive holdovers without cluttering the sight picture. A rugged 30mm tube, satin black finish, and exposed elevation turret with a tool-less Return to Zero feature make dialing precise adjustments fast and repeatable in the field. Designed for low-light performance and real-world hunting conditions, the Credo HX delivers trusted performance season after season from Trijicon.
Trijicon Credo HX Features
• Second Focal Plane BDC Hunter Holds Reticle
• Red & Green Illumination
• Toolless Elevation Adjustments
• Return to Zero Feature
• Integrated Throw Lever
In the Box
• Trijicon Credo HX 4-16x50 CRHX1650-C-2900053
• Bikini Caps
• Scopecoat
• CR2032 Battery
• 3mm Hex Key
| Magnification Type | 4x-16x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 8.5mm to 3.1mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Satin Black |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 25.5 oz |
| Length | 14.4" |
| Battery Life | 68 Hours |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |



