Vortex Crossfire HD 10x42
GlassPak Carrying Case - Multicoated Lens
- Item: CF-4312
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$149.00
Out of Stock
Description
Vortex Crossfire HD 10x42 Binoculars CF-4312 deliver the power, performance and superior optics Vortex is known for at a price tag that won’t break the bank. Lenses are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Crossfire HD 10x42 has an ergonomic housing design for comfortable holding and wide field of view for extended eye relief.
Specifications
| Close Focus Distance | 6 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5 mm |
| Exterior Finish | Green |
| Eye Relief | 15 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 325 ft |
| Weight | 23.0 oz |
| Length | 6.0" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.2" |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



