Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 Combo
Package Deal for Ruger American Rimfire
- Item: RAR-087
- Condition: New
Out of stock
From $1,169.97
To $1,222.97
Discontinued Item
Sorry, this item is no longer available. Please
give us a call at (985) 269-7799 so we can help find a comparable alternative and check for discounts!
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Exit Pupil | 2.08 mm |
| Eye Relief | 3.87 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 18ft - 4.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 24.6 oz |
| Length | 14.5" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



