Vortex Diamondback HD 2000 LRF
- Item: LRF-DB2000
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Diamondback HD 2000 Laser RangeFinder LRF-DB2000 is a staple for all hunters alike, this powerhouse of a laser range finder can keep up with even big game hunters. The Diamondback HD LRF has a max range out to 2000 yards, with an HD optical system. There are 2 target modes (Normal and Last) and two ranging modes (HCD and LOS). The optimized red OLED display keeps your readout clear in any lighting condition.
HCD Corrected Shoot-To Range Reticle: The Diamondback HD 2000 uses HCD (Horizontal Component Distance) angle-compensated ranging technology to give bow and rifle shooters the critical distance data needed to make accurate shots.
Notable Features Include:
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- HD Lens Elements: HD
What's In The Box?
- Vortex Diamondback HD 2000
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Utility Clip
- 2mm Hex Wrench
- Lens Cloth
- Hook & Loop Harness Attachment
- CR2 Battery
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 7X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 335 ft |
| Display Type | OLED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Distance | 5 to 2000 yards |
| Weight | 7.6 oz |
| Length | 4.1" |
| Width | 1.8" |
| Weather Resistance | Waterproof & Shockproof |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



