Vortex Fury HD 5000 10x42
Laser Range Finding Binocular
- Item: LRF301
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$999.00
3 In Stock
Description
Vortex Fury HD 5000 10x42 Laser Range Finder Binocular LRF301, think convenience, speed, efficiency, and dual-purpose ability. These are all things Vortex took into consideration when designing the Fury HD. The high-quality optics Vortex is known for combined with long-distance capabilities came together to create the perfect pair of binoculars with an angle-compensated rangefinder. Vortex includes an unlimited lifetime warranty on all its products.
Notable Features Include:
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- Nitrogen Gas Purged: Yes
- Phase Correction: Coating on roof prism models enhances resolution and contrast.
- Rubber Armor: Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex Fury HD 5000 AB 10x42 Binocular
- Glasspak Binocular Harness
- Tethered Objective Lens Covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- CR2 Battery
Vortex Fury HD 5000 10x42 Rangefinding Binoculars
Vortex Fury HD Rangefinding Binocular
Specifications
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 321.0 - 6 ft |
| Range Finder Type | Binocular |
| Measuring Distance | 5 - 5000 yds |
| Weight | 32.3 oz |
| Length | 5.75" |
| Width | 5" |
| Weather Resistance | Waterproof, Fogproof, & Shockproof |
| Exterior Finish | Green |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
| Close Focus Distance | 18.5 feet |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |
Reviews
Write Your Own Review



