Vortex Golden Eagle HD 15-60x52
- Item: TCS-1501
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Golden Eagle HD 15-60x52 Riflescope TCS-1501 features the SCR-1 MOA (Simple Crosshair Reticle) with simple, fine crosshairs, a wide 52mm objective gathers enough light to provide bright images, and the lenses are fully multi-coated with proprietary index-matched XRPlus anti-reflection coatings for maximum transmission and minimum glare. The 15-60x magnification range, ultra-precise 1/8 MOA adjustments and extremely fine, second focal plane reticle options help maximize precision on known-distance long-range targets. All these features and more are complimented by a top-tier optical system making for a super-sharp target picture down range and the ability to read mirage and other wind indicators accurately. Equally impressive, the Golden Eagle weighs in at a relatively light 29.5 ounces, helping shooters adhere to strict competition weight limits. When you’re going for gold in F Class or Bench Rest, go for the Golden Eagle to top your rifle.
SCR-1 (MOA) Reticle: The SCR-1 (Simple Crosshair Reticle) is the exact opposite of a “busy” reticle. The only thing that needs your attention is a traditional set of fine crosshairs that subtend 0.016 MOA at 40X.
Notable Features Include:
- SCR-1 (MOA) Reticle, 2nd Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ASR (Aperature Stop Ring): Broadens the depth of focus allowing the shooter to more easily observe down range mirage and other wind indicators while keeping the target in focus.
- APO System: Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated: XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- Optically Indexed Lenses: Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Plasma Tech: Cutting-edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance.
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex Golden Eagle HD 15-60x52 Riflescope
- Lens Cloth
- 2mm Hex Wrench
- 35mm ASR (Aperature Stop Ring)
- Extra windage turret with alternative laser markings
- Aluminum objective and eyepiece lens covers
- 3" Sunshade
| Magnification Type | 15x - 60x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 15X to 60X |
| Objective Lens Size | 52mm |
| Exit Pupil | 3.5mm to 0.87mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 6.3 ft - 1.7 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 29.7 oz |
| Length | 16.1" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 45 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |




