Vortex Razor HD 65mm Straight Combo, 22-48X
65mm Spotting Scope Body & 22X-48X Zoom Eyepiece
- Item: RS-65S
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,299.00
5 In Stock
Description
Vortex Razor HD 22-48x65 Straight Combo RS-65S has set the standard for high-end optical performance, precision, and functionality. The 65mm objective lens provides a wide field of view and allows in lots of light for spotting even in low lighting conditions. The lenses are fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Razor HD 22-48x65 Straight Combo is the ideal choice for hunters, shooters, and outdoor observation enthusiasts who seek a premium, high-performance spotting scope.
Notable Features Include:
- APO System: Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Built-in Sunshade: Yes
- Multi-Coated: XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- Plasma Tech: Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
What's In The Box?
- Razor HD 22-48x65 Straight Combo
- Eyepiece cap
- Objective lens cover
- Custom-fitted neoprene case
Vortex Razor® HD Spotting Scope
Specifications
| Color | Green/Gray |
|---|---|
| Exterior Finish | Green |
| Weight | 48.4 oz |
| Length | 14.1" |
| Eye Relief | 20 mm - 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 138 ft - 75 ft |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Magnification Type | 16X - 48X |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
| Body Style | Angled |
| Objective Lens | 65 mm |
Reviews
Write Your Own Review



