Vortex Micro 3X Magnifier
- Item: V3XM
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Micro 3X Magnifier V3XM versatility when you need it for your red dot or holographic sight in an ultracompact, lightweight, and optically crisp package. The Vortex Micro 3X Magnifier has an easy disengagement with a built-in quick release, the adjustable flip mount allows left or right-handed use. The rugged design makes it durable and ready for any situation or weather conditions. The Vortex Micro 3X Magnifier features glass that is fully multi-coated with anti-reflective coatings to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. This magnifier is great with red dot sights for an extra boost of magnifications but is not recommended for use with prism scopes.
Notable Features Include:
- Multi-Coated: Fully Multi-Coated
- Nitrogen Gas Purged: Yes
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
- Integrated quick-release Mount
What's In The Box?
- Vortex Micro 3X Magnifier
- Rubber lens cover
- Lens cloth
- 3mm Hex Tool
- Lower 1/3 co-witness shim
| Exterior Finish | Matte Black |
|---|---|
| Eye Relief | 2.64" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 38.2 ft |
| Illuminated Reticle | None |
| Weight | 6.9 oz (Optic Only) |
| Length | 2.9" |
| Magnification Type | 3X |
| Magnification | Fixed: 3X |
| Objective Lens Size | 22 mm |
| Tube Diameter | N/A |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



