Vortex Micro 6X Magnifier
Flip Mount Incl. - Lightweight
- Item: V6XM
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$399.00
3 In Stock
Description
Vortex Micro 6X Magnifier V6XM has an easy toggle with a built-in quick release, the adjustable flip mount allows for ambidextrous use. The robust design makes it durable and ready for any situation or weather conditions. The Vortex Micro 6X Magnifier features a compact 6x optic system that takes your red dot optic longer than ever.
Notable Features Include:
- Aluminum Grade: Aircraft
- Multi-Coated: Fully Multi-Coated
- Nitrogen Gas Purged: Yes
- Shockproof: Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
- Snag Free Design: Recessed turrets provide a snag-free design.
What's In The Box?
- Vortex Micro 6X Magnifier
- Quick-Release Flip Mount
- 3 Screw Sets
- 1.93 inch Riser Plate
- Lower 1/3 Co-Witness Riser Plate
- Rubber Lens Covers
- Lens Cloth
- 3mm Hex Tool
Vortex® Micro6x Magnifier Unboxing
How to Align your Magnifier with your Red Dot
Red Dot and Magnifier or LPVO? Micro6x + SPARC® Solar Red Dot vs Strike Eagle® 1-6x24 - FAQ
Vortex® Magnifier Breakdown: Micro6x vs. Micro3x vs. VMX-3T
Specifications
| Exterior Finish | Matte Black |
|---|---|
| Eye Relief | 2.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 19.1 ft |
| Illuminated Reticle | None |
| Weight | 10.9 oz |
| Length | 4.3" |
| Magnification Type | 6X |
| Magnification | Fixed: 6X |
| Objective Lens Size | 28 mm |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



