Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope
AR-BDC4 Illuminated Reticle - Includes Mount
- Item: SPR-500
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$449.00
22 In Stock
Description
Vortex 5x25 Spitfire HD Gen II Prism Scope SPR-500 will help you get on target, and stay on target, quickly and easily. Its versatile reticle allows easy viewing at close-range to as far as 650 yards in all light conditions. The one-piece lightweight aluminum housing has a low-reflectivity matte anodized finish and is engineered to be water, fog, and shockproof.
AR-BDC4 Reticle: This BDC reticle is built to get the most out of the 5.56 cartridge in your AR, providing both rapid target acquisition and the tools for holdovers out to 650 yards.
Notable Features Include:
- HD Lens Elements: HD
- Night-Vision Compatibility: The lowest 2 settings are night-vision compatible.
- Nitrogen Gas Purged: Yes
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex Optics 5x25 Spitfire HD Gen II Prism Scope
- Rubber Lens Covers
- T-10 Torx Multi-Tool
- Multi-Height Mount System - Lower 1/3 Co-Witness Height and Low Mount Height
- Lens Cloth
- CR 2032 batter
Vortex® Spitfire™ HD Gen II 3x and 5x Prism Scopes - Product Overview
How to Mount a Spitfire™ HD Gen II Prism Scope
Specifications
| Battery Type | CR2032 |
|---|---|
| Max Elevation Adjustment | 250 MOA |
| Eye Relief | 2.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.3 ft |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 10.8 oz |
| Length | 3.6" |
| Magnification Type | 5X |
| Magnification | Fixed: 5X |
| Objective Lens Size | 21mm |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Turret Type | Capped |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Max Windage Adjustment | 250 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



