Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 FFP
- Item: RZR-11002
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex 1-10x24 Razor HD Gen III Riflescope RZR-11002 brings the highest level of first focal plane performance to those who demand the versatility of 1-10x power. Military, law enforcement, and competition shooters alike will love the clarity of an HD optical system and a crisp, illuminated reticle in a package that weighs the same as our 1-6x, but doesn’t sacrifice any durability. A true 1x on the low end and daylight bright illumination for reliable performance in all conditions makes this a single solution for close-quarters and long-range.
EBR-9 (MRAD): The EBR-9 (Enhanced Battle Reticle) is a hashmarked ranging reticle using MRAD based subtension lines for ranging, holdover, and windage corrections.
Notable Features Include:
- EBR-9 (MRAD) Illuminated Reticle, First Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- APO System: Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Erector Tube System: Precision-machined from premium brass alloy with anti-galling properties for strength and durability. Chromium vanadium erector spring, tumble-polished.
- Multi-Coated: XR Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- Optically Indexed Lenses: Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex 1-10x24 Razor HD Gen III Riflescope
- Sunshade
- Lens cloth
- CR2032 Battery
- Throw lever
- L-TEC Tool
| Magnification Type | 1X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 10X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 116.0ft - 11.7ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Burnt Bronze |
| Weight | 21.5 oz |
| Length | 10.1" |
| Max Elevation Adjustment | 30 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 30 MRAD |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |



