Vortex Razor HD Gen III 6-36x56 FFP
- Item: RZR-63602
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex 6-36x56 Razor HD Gen III FFP Riflescope RZR-63602 delivers the resolution and contrast you need for long-range, tactical shooting. To get the absolute most out of the first focal plane reticle, the EBR-7D presents a clean sight picture while still providing ample wind holds and ranging information. Round it out with a rugged build and you have the long-range, tactical solution you've been waiting for.
EBR-7D (MRAD): Packed with useful subtension data for long-range shooting , the EBR-7D is a hashmarked, ranging reticle available in the first focal plane. A windage tree in the lower two quadrants is perfect for fast follow-up corrections for both wind and elevation. The cross-plex illumination allows for better usability at lower magnification.
Notable Features Include:
- EBR-7D (MRAD) Illuminated Reticle, First Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt
- Exeternal Rotation Indicator: Provides quick visual and tactile reference of elevation turret's rotational position
- Multi-Coated: XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- L-Tec+ Zero System is easy to use with all captive parts and only one set screw, making zeroing quick and simple. Once set, it also allows for more travel
- Micro Adjust Zero Setting: Infinite zero setting positions allow zero to be set between clicks for optimal accuracy
- Optically Indexed Lenses: Optimize image sharpness and brightness from edge to edge
- Plasma Tech: Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact
What's In The Box?
- Vortex 6-36x56 Razor HD Gen III FFP Riflescope
- 3 Inch Sunshade
- Throw Lever
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Custom 2mm Throw Lever Tool
- 2.5mm Turret Tool
| Magnification Type | 6x - 36x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 36X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.3ft - 3.5ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Burnt Bronze |
| Weight | 45.1 oz |
| Length | 15.3 in |
| Battery Life | 2200 hrs |
| Max Elevation Adjustment | 36.1 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 15.5 MRAD |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |




