Vortex StrikeFire II Red Dot / Green Dot Sight
Red or Green 4 MOA Dot, Lower 1/3 Co-Witness Cantilever Mount
- Item: SF-RG-501
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$199.00
Out of Stock
Description
Vortex 1x30 StrikeFire II Red/Green Dot Sight SF-RG-501 with Cantilever Mount when situations demand split-second target acquisition and maximum field of view. Compared to its smaller red dot cousins like the SPARC AR or Crossfire, the Strikefire II’s larger objective and 30mm tube design provide a larger field of view, and allow it to be mounted at just about any height using most common 30mm rings. A 4 MOA dot is easy to acquire quickly, and is available in red only or user-selected red/green. From AR-15s to shotguns, the Strikefire II offers big time versatility at a price that won’t break the bank.
Notable Features Include:
- Multi-Coated: Fully Multi-Coated
- Nitrogen Gas Purged: Yes
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex StrikeFire II Red Dot Sight
- Cantilever ring mount
- T-15 Torx wrench
- CR2 battery
- Flip Cap optic covers
Vortex Strikefire II Red Dot
Specifications
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
|---|---|
| Exit Pupil | N/A |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 7.2 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification Type | 1X |
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Size | 30mm |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Turret Type | Capped |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



