Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 FFP
Illum. HORUS TREMOR3 Reticle
- Item: RZR-42710
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$2,799.00
Only 1 Left!
Description
Vortex 4.5-27x56 Razor HD Gen II FFP Riflescope RZR-42710 designed and engineered for dialing precision long-range shots in extreme environments, has serious precision shooters saying "finally". The Gen II Razors feature a 6x zoom range, a 34mm single-piece aircraft-grade aluminum tube, and our sophisticated L-Tec turret system plus a host of additional high-performance features for state-of-the-art optics with deadly accuracy.
HORUS TREMOR 3 Reticle: An MRAD-based reticle with an incredible variety of accommodations for bullet drop, wind corrections, spotting, and ranging. Designed for long-range precision shooters.
Notable Features Include:
- HORUS TREMOR 3 Illuminated Reticle, First Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- APO System: Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Erector Tube System: Precision-machined from aircraft grade aluminum with anti-galling properties for a lighter weight, strong, durable tube. Stainless Steel offset coil spring erector biasing system withstands much higher stresses than traditional flat erector springs.
- External Rotation Indicator: Provides a quick visual and tactile reference of elevation turret’s rotational position.
- Friction Reduction System: Heat-treated, hardened-steel pad floats on turret screw’s end, linking with hardened steel ring on erector tube for steel-on-steel contact. Prevents galling or deformation of contact point for superb durability and repeatability.
- Multi-Coated: XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements: HD
- L-Tec+ Zero System: Prevents elevation turret from dialing below sight-in range using rugged steel components. Internal mechanisms stay free of sand, dirt, dust, moisture, and other foreign materials—even when setting the zero-stop position.
- Micro Adjust Zero Setting: Infinite zero setting positions allow zero to be set between clicks for optimal accuracy.
- Optically Indexed Lenses: Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Plasma Tech: Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
What's In The Box?
- Vortex 4.5-27x56 Razor HD Gen II FFP Riflescope
- L-Tec Tool
- 4-inch sunshade
- 2mm hex wrench
- CR2032 battery
- Lens cloth
Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 Horus Tremor3 Reticle
Vortex Razor HD Gen II Tremor3™, Horus H59™ and EBR-7C Reticles
Vortex Riflescopes: First vs. Second Focal Plane
How to Set The L-Tec Zero Stop
Specifications
| Magnification Type | 4.5X - 27X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 27X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 25.3 ft - 4.4 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Exterior Finish | Burnt Bronze |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 48.5 oz |
| Length | 14.4" |
| Max Elevation Adjustment | 28.5 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 10 MRAD |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories




