Vortex Strike Eagle 1-8x24 FFP
- Item: SE-1801
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex Strike Eagle 1-8x24 Riflescope SE-1801 offers a EBR-8 reticle that provides a true red dot like performance a 1x magnification. There is also a holdover out to 600 yds, with an included ranging feature that lets you make quick decisions. You can dial up your illumination using the 9 daylight and 2 night vision settings to perfectly match your current scenario.
EBR-8 (MOA) Reticle: Our exclusive EBR-8 MOA first focal plane, glass-etched, illuminated reticle facilitates rapid shooting from point blank out to 600 yards with popular .223/5.56mm and .308/7.62mm loads. This reticle also can be used with a wide variety of other calibers and loads using the BDC hashmarks.
Notable Features Include:
- EBR-8 (MOA) Illuminated Reticle, First Focal Plane
- Aluminum Grade: Aircraft
- ArmorTec: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- Multi-Coated: Fully Multi-Coated
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
- Throw Lever: The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
What's In The Box?
- Vortex Strike Eagle 1-8x24 Riflescope
- Throw Lever
- Flip Caps
- Lens Cloth
- Sunshade
- CR2032 Battery
- 2mm Hex Wrench
| Magnification Type | 1X - 8X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 113.6 ft - 14.1 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Exterior Finish | Matte Black |
| Weight | 23.9 oz |
| Length | 10.4 in |
| Max Elevation Adjustment | 145 MOA |
| Max Windage Adjustment | 145 MOA |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
-
Vortex Pro 30mm Rings - Low
30mm - Picatinny & Weaver Mount - 0.90" Optical Centerline
$79.00In stock




